Update V | Renault gaat niet in hoger beroep na mindering in punten door FIA
Na afloop van de Grand Prix van Japan heeft het team van Racing Point een officieel protest ingediend tegen het Renault fabrieksteam. Het privateer-team wil dat de technische commissie kritisch kijkt naar remsysteem van de geel-zwarte bolides.
Racing Point vermoedt dat Renault gebruik maakt van een semi-automatisch remsysteem en dat is volgens de reglementen verboden. Artikel 11.1.3 van het technische reglement stelt: Elk geautomatiseerd systeem dat de configuratie of prestaties op een deel of het geheel van het remsysteem verandert, is verboden.
Daarnaast staat in artikel 27.1 van het sportieve reglement dat 'elke coureur de auto alleen en zonder hulp van technische middelen moet besturen.' De hoorzitting vindt op dit moment plaats in Japan. (Fotocredit: Renault Sport Media)
Update I 13-10, 16.43u | Protest Racing Point 'zeer complex'; FIA confisqueert Renault-stuurtjes
Het protest dat Racing Point heeft ingediend tegen het remsysteem van Renault blijkt een serieus issue te zijn waar de FIA het fijne van wil weten. Daartoe heeft de internationale automobielfederatie de stuurtjes van de auto's van Daniel Ricciardo en Nico Hülkenberg in beslag genomen.
Racing Point heeft een complex en 12 pagina's tellend dossier ingediend bij de FIA en gedurende het onderzoek blijft de uitslag van de Grand Prix van Japan onder voorbehoud. Renault mag vooralsnog de negen punten die het op Suzuka scoorde houden.
Wat volgt is een uitgebreid onderzoek en een 'grondige analyse van hardware, software en data', aldus een woordvoerder van de FIA. Renault heeft in de reactie laten weten dat het kennis heeft genomen van het protest en dat het de tijd tot de behandeling er van zal gebruiken om 'onszelf voor te bereiden op het verdedigen van onze positie', waarmee het team indiceert iets anders gedaan te hebben dan andere teams.
Update II 24-10, 8.10u | Renault moet negen punten uit Suzuka inleveren na protest Racing Point
Renault moet haar negen punten uit de Grand Prix van Japan weer inleveren, zo valt te lezen op de site van Formula 1 . Het team van Racing Point had namelijk protest getekend tegen het 'vooraf ingesteld, geautomatiseerd remsysteem' dat de Franse renstal hanteerde.
De stewards zagen dat het systeem niet per se in strijd was met de technische voorschriften van de Formule 1, maar de sportregels met betrekking tot rijhulpmiddelen werd wel overtreden. Een bestuurder moet namelijk zonder hulp de auto besturen, maar met dit systeem werd de coureur gered van het maken van fouten.
Update III 24-10, 9.55u | Renault tekent protest tegen puntenmindering aan bij FIA
Het team van Renault heeft inmiddels gereageerd op de puntenmindering die ze te verwerken hebben gekregen voor de Grand Prix van Japan. De Franse renstal heeft protest aangetekend tegen de beslissing van de stewards om de verdiende punten uit de Japanse Grand Prix af te pakken.
'Ondanks het feit dat ons remsysteem door de FIA als legaal wordt gezien, hebben de stewards alsnog besloten om ons te straffen, omdat ons remsysteem door hen als een hulpmiddel voor de coureurs wordt gezien', begint het team van Renault haar statement. 'Renault F1 Team zal haar volgende stappen eerst goed overwegen, alvorens deze voor de door de FIA gestelde deadline bekend te maken', aldus het Franse team.
Update IV 24-10, 12.15u | Racing Point besloot wegens onboard-beelden tot protest tegen Renault
De diskwalificatie van Renault uit de Japanse Grand Prix is vanochtend officieel geworden. Auto, Motor und Sport legt uit hoe Racing Point tot het protest heeft besloten, en wat er de gevolgen van zijn.
Bij Racing Point zag men op de boordcamera's van de Renault-wagens dat er op de stuurtjes van het Franse team onbekende knopjes zaten. Racing Point vermoedde dat deze ervoor dienden om de remkrachtverdeling aan te passen zonder dat de rembalans door de coureur aangepast hoefde te worden. Een klokkenluider, naar het schijnt een oud-monteur van Nico Hulkenberg, zou dit aan Racing Point hebben bevestigd. Daarop tekende Racing Point protest aan tegen Renault, met succes zo bleek vandaag.
De diskwalificatie heeft ook behoorlijke gevolgen voor het constructeurskampioenschap, aangezien het middenveld behoorlijk dicht bij elkaar zit. Door de diskwalificatie van de Renault-rijders schuiven de coureurs van Racing Point en Toro Rosso op in de uitslag van de race. Daardoor heeft Renault nog maar zes punten voorsprong op Toro Rosso, en tien punten voorsprong op Racing Point. Het team van Cyril Abiteboul zal in de slotfase van het seizoen nog hard zijn best moeten doen om niet teleurstellend als zevende te eindigen bij de constructeurs.
Update V 24-10, 17.00u | Renault gaat niet in beroep na mindering in punten door FIA
Het team van Renault zal niet in beroep gaan tegen de straf die ze opgelegd hebben gekregen van de FIA. De Franse renstal moest namelijk negen punten in totaal inleveren en lijken zich daar dan ook bij neer te leggen. In een statement uit Renault zich dan ook woedend op de FIA, maar zeggen ze er 'geen moeite meer in te willen steken'.
'Omdat we geen nieuw bewijs kunnen aandragen afgezien van hetgeen we al hebben aangeleverd om aan te tonen dat ons systeem legaal is, wensen wij niet meer tijd en moeite te steken in een steriele discussie voor het Internationale Hof van Beroep', valt te lezen in een verklaring van Renault. 'Om die reden hebben wij besloten om niet in beroep te gaan tegen de beslissing van de stewards.'